Blog > Komentarze do wpisu

„Pierwszy Festyn Funduszy Europejskich za nami” 

W dniu 23 maja w „Żaczku” odbył się po raz pierwszy projekt Europejskiego Forum Studentów AEGEE-Kraków - Festyn Funduszy Europejskich. Poprzez hasło projektu: „Dotacje są dla ludzi” organizatorzy, chcieli przekonać studentów i mieszkańców Krakowa do aplikowania o środki z funduszy strukturalnych oraz propagować wiedzę na temat dotacji. Projekt był połączeniem konferencji naukowej i imprezy plenerowej.  

     Projekt Festyn Funduszy Europejskich był skierowany do studentów i mieszkańców Krakowa, którzy 23 maja bardzo licznie pojawili się w Żaczku. Ideą Festynu było połączenie konferencji naukowej i imprezy plenerowej. Na początku obyły się wykłady otwarte. Organizatorzy zaprosili do udziału w projekcie wybitnych ekspertów z krakowskich instytucji zajmujących się funduszami unijnymi.

     Pierwszy wykład poprowadziła Pani Anna Florczyk z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A przedstawiając zasady programu: „Zostań Małopolskim Przedsiębiorcą”. Niedługo rozpocznie się nabór wniosków do III edycji programu, dlatego przybliżenie jego zasad podczas Festynu, okazała się być strzałem w dziesiątkę.

     Kolejnym prelegentem była Pani Zofia Gródek z Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska, która przybliżyła słuchaczom tematykę innowacji, ich rolę i znaczenie. Wykład naszego eksperta zmienił, co podkreślali uczestnicy, postrzeganie przez nich innowacji i zachęcił do wdrożenia nowych rozwiązań w ich przyszłych firmach.

     Gdy uczestnicy Festynu zostali należycie zmotywowani do założenie własnego przedsiębiorstwa, nadeszła pora na kolejnego eksperta. Był nim Pan Paweł Moń z Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu. Pokazał on jak powinien wyglądać profesjonalny biznesplan, który jest strategicznym elementem planowania każdej firmy.

     Na koniec, Kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki, dr Stanisław Kowalski, przedstawił, rolę Unii Europejskiej i jej funduszy w innym aspekcie. Pokazał on jak jego szkoła i studenci skorzystali z programów Unii Europejskiej.

     Równolegle do odbywającej się konferencji, ekspert z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A Pan Paweł Szostak, prowadził indywidualne konsultacje z osobami, które chciały złożyć wniosek o dotacje unijne. Nasz ekspert udzielał praktycznych porad i wskazówek w tym temacie. Zainteresowanie tą formą uzyskania informacji było tak duże, że Pan Paweł konsultował znacznie dłużej niż pierwotnie zakładał to plan Festynu.

     Aby uporządkować naszym uczestnikom wielość informacji i detali przekazanych przez naszych ekspertów, organizatorzy zapewnili dla każdego pakiet materiałów informacyjnych. Wśród nich były książki, broszury i ulotki pozyskane od Małopolskiego Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct- partnera projektu, a także od CITTRU i CTT PK.

     Partnerem Festynu Funduszy Europejskich było także Starostwo Powiatowe w Wieliczce, z Panem Starostą Jackiem Juszkiewiczem na czele, który wspierał i pomagał organizatorom m. in. w promocji wydarzenia w powiecie wielickim. Patronat honorowy nad projektem objął J.M. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Karol Musioł, oraz J.M. Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak

     Festyn, nie byłby prawdziwym festynem, gdyby nie loteria, której nagrodami były prezenty ufundowane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Dodatkowo odbył się, cieszący się wielką popularnością konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, którego główną nagrodą był kupon 50% zniżki na kurs językowy w Szkole Językowej „Poliglota”. Druga taka nagroda powędrowała do laureata innego konkursu, jaki odbył się w ramach festynu.

     W kwietniu organizatorzy przeprowadzili wśród studentów konkurs na wirtualne stworzenie przedsiębiorstwa z wykorzystaniem funduszy unijnych. Główną nagrodą w nim był wyjazd studyjny do Strasburga ufundowany przez Biuro Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Adama Bielana.

     Ponadto każdy, kto pojawił się na Festynie, mógł zagrać w pierwszą w Polsce grę planszową o tematyce funduszy unijnych, wymyśloną przez twórców Festynu. Taka forma promocji wiedzy o dotacjach cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Organizatorzy zadbali również o podniebienie słuchaczy, serwując im festynowe przysmaki.

     Wieczorem, przyszła pora na część rozrywkową Festynu. Jego uczestnicy za sprawą zespołu „Pearly Shells”, przenieśli się na słoneczne Hawaje. Grupa zaprezentowała tańce polinezyjskie wywodzące się z Tahiti, Hawajów, Nowej Zelandii, Wysp Cooke'a oraz Manihik. Pozostając w klimacie dalekim od Europy, odbył się pokaz capoeiry, w wykonaniu „Capoeira UNICAR Kraków”. Na koniec zaplanowano mocne uderzenie rocka, które zafundowała nam grupa „The Culture” i zespół „By Million Wires”.  

 

     AEGEE-Kraków organizator Festyn Funduszy Europejskich poprzez ten projekt kolejny raz potwierdziło, iż jest organizacją wszechstronną i aktywnie działające na wielu polach. Przede wszystkim jednak, naszym celem była zmiana postrzegania przez studentów i mieszkańców Krakowa tematyki funduszy unijnych. Sądzą po frekwencji i opiniach uczestników cel ten został zrealizowany. Czekamy, zatem na następną edycję Festynu, który być może już za rok… 

Anna Palej

Organizator Festynu Funduszy Europejskich
środa, 27 maja 2009, elgorallo3